Yetkilendirilmiş Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Kuruluşu

Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi Nasıl Alınır?

Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi Nasıl Alınır?


Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelik kapsamında tehlikeli maddelerden bir takvim yılı içerisinde net elli ton ve üstü miktarlarda işlem yapan;

  • Dolduran,
  • Paketleyen,
  • Yükleyen,
  • Gönderen,
  • Alıcı,
  • Boşaltan

Tank Konteyner/Taşınabilir Tank İşletmecisi olarak bu faaliyetlerden biri veya birden fazlasıyla iştigal eden işletmeler, Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi almak zorundadırlar.

Sınıf 1, Sınıf 6 ve Sınıf 7 kapsamındaki tehlikeli maddelerle iştigal eden işletmeler, herhangi bir işlem miktarına bağlı olmaksızın Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi almak zorundadırlar.

Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi Süresi Ne kadar?

Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi 5 yıl için düzenlenir firma 5 yıl sonunda eğer faaliyetine devam ediyor ise belgesini vize etmelidir.

Tehlikeli Madde Faaliyetim Değişti Ne Yapmalıyım ?

Tehlikeli Madde Faaliyet Belgeleri firmanın yapmış olduğu tehlikeli madde faaliyetine göre verilmekte olup firmanın faaliyet beyanı esas alınarak düzenlenmektedir. Firma belge aldıktan sonra tehlikeli madde faaliyeti ile ilgili bir değişiklik olduğunda bunu mutlaka Bakanlığa bildirmeli ve faaliyet türlerini güncelleyerek yeni Faaliyet belgesi çıkartılmalıdır.

Tehlikeli Madde Faaliyet Belgemi Kaybettim Ne Yapmalıyım ?

TMFB’si zayi olan bir işletme tekrar TMFB ‘ni çıkartmalıdır bunun için ödeyeceği ücret belge asıl ücretinin % 5 i kadardır.

Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesini Şirket Merkez Adresim İçin Alsam Yeterli Olur mu?

TMFB firmanın bir takvim yılı içerisinde net elli ton ve üstü miktarlarda işlem yaptığı tüm tesisleri, şubeleri, depoları vb. yerler için ayrı ayrı alınmalıdır.

TMFB Alınmamasından Doğan Cezai Yaptırımlar ve Riskler Nelerdir?

Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi almadan faaliyette bulunan firmalara cezai yaptırımlar dışında birçok tehlikeler ile karşı karşıta kalmaları muhtemeldir. Aşağıdaki linkimizden bu tehlikelerin neler olduğunu görebilirsiniz.

Bu sayfayı paylaş :


BİZE ULAŞIN

0262 606 0679

Hemen teklif almak için tıklayınız