Yetkilendirilmiş Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Kuruluşu

TMFB Nedir?

TMFB Nedir?


11 Haziran 2019 tarihinde yayımlanan Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi Düzenlenmesine İlişkin  Usul Ve Esaslar Hakkında Yönerge  kapsamında Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi alınması gerekir.

Tehlikeli maddelerin karayoluyla taşınması kapsamında; taşıyıcı, dolduran, paketleyen, yükleyen, gönderen, alıcı, boşaltan ve tank-konteyner/taşınabilir tank işletmecisi olarak bu faaliyetlerden biri veya birden fazlasıyla iştigal eden işletmelerin, almak zorunda oldukları belgeye Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi denir. Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesinin amacı, tehlikeli maddelerle iştigal eden işletmelerin, kayıt altına alınmasıdır. 

Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi almak için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bölge Müdürlüklerine başvurarak alınabilinir.  Ancak bunun için işletmenin bağlı olduğu  Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bölge Müdürlüğünde yetkili bir Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Kuruluşundan (TMGDK'dan) işletmesine dair Yönerge de belirtilen raporu başvuru dilekçesine ekleyerek yapabilir.

10.04.2014 tarihli Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi Düzenlenmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönergede belirtilen bir takvim yılı içerisinde net elli ton ve üstü miktarlarda işlem yapan; dolduran, paketleyen, yükleyen, gönderen, alıcı, boşaltan ve tank konteyner/taşınabilir tank işletmecisi olarak bu faaliyetlerden biri veya birden fazlasıyla iştigal eden işletmeler, Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi almak zorundadır ibaresi kaldırılmıştır. BÖYLECE 50 TON KAVRAMI KALDIRILMIŞTIR. İŞLETMEYE TEHLİKELİ MADDE GİRİŞİ OLUYOR İSE MİKTARINA BAKILMAKSIZIN, TMFB ALINMASI YASAL ZORUNLULUKTUR.

Bu sayfayı paylaş :


BİZE ULAŞIN

0262 606 0679

Hemen teklif almak için tıklayınız